Ekonomi

Doların Hakimiyeti Devam Ediyor! Yuan’ın işlemlerde kullanımı artsa da dolar tahtını bırakmadı

Son dönemde yuanın kullanımının artmasıyla birlikte doların piyasalardaki hakimiyetinin sarsılacağına dair argümanlar arttı. Hükümetlerin ticarette dolar dışı birimlere kaydığı doğru olsa da uzmanların açıklamalarına göre dolar hala hakimiyetini kaybetmedi. Detaylar için burada… ?

Kaynak:https://www.bloomberg.com/news/article…

Yakın zamanda doları tahttan indirmek mümkün görünmüyor; piyasalar kullanımını azaltmış olsa da.

Gelişmekte olan piyasa ekonomileri son dönemde doların hegemonyasından kaçınmak için ticaret süreçlerini düzenlemiş olsalar da uzun vadede doların boşa gitmesi beklenmiyor.

Lumen Capital portföy yöneticisi Laurent Lequeu, ters dolarizasyonun uzun vadeli bir oyun olduğunu belirtti.

Tabii önümüzdeki 3-5 yıl için kendinizi konumlandırmak isterseniz, bunun gelişen piyasa ekonomilerinin resmi para birimleri üzerinde yapısal olarak olumlu bir etkisi olabilir; özellikle sabit getirili varlık sınıfında.’

Çin Başbakanı Xi Jinping’in agresif diplomatik baskıları ve ticaret süreçlerinde yuanın artan kullanımı endişe uyandırdı.

Yuan’ın işlemlerde kullanımındaki yavaş ama istikrarlı artış, doların küresel hakimiyetine tehdit oluşturduğuna dair söylentilere yol açtı. Brezilya Başbakanı Luiz Inácio Lula da Silva’nın Çin ziyareti de bu söylentileri güçlendirdi.

İki ülke arasında küresel jeopolitiğin yönünü değiştirebilecek güçlü bağlar kuruluyor. Bu tür ittifaklar, on yıllardır küresel finansa hakim olan ABD ve Avrupa liderliğindeki kurumlara ve kurallara meydan okuyor.

Bu bağlamda, diğer hükümetler ‘doların silah haline getirildiğini’ ileri sürerek doların geri çekilmesi konusunda yorum yapmaya başladılar.

Bunu özellikle Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar aracılığıyla yaptığı iddia ediliyor. Bu nedenle hükümetler, dolara alternatif oluşturacak dolar dışı birimlerle anlaşmalar arıyor.

Yine de dolar dışı ödeme düzenlemelerinin klasik iktisat çevresinde oldukça yavaş ilerlediği gözlemlendi.

Bu da doların sonuna gelinmesi için daha gidilecek çok yol olduğunu gösteriyor. Laurent Lequeu da bu durumu onayladığını ifade ederek; “En azından kısa vadede, dolar dünya ticaretine hakim olmaya devam edecek.”

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarını bekliyoruz! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu